Jak odżywiają się dzieci podczas pobytu w szkole?

Czy Twoje dziecko jest w wieku szkolnym? Zastanawiasz się czy prawidłowo się odżywia podczas pobytu w szkole??

Wiesz, że jego prawidłowe odżywianie zależy głownie od ciebie?

Czy zachęcasz swoje dziecko do zjadania śniadania przed pójściem do szkoły?? Pamiętaj śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. U dzieci szczególnie trzeba na to zwrócić uwagę, aby mogły prawidłowo funkcjonować i koncentrować się na lekcji. Jak powinno wyglądać takie śniadanie?? Jeśli dziecko lubi mleko, może zjeść musli z mlekiem. Nie jadamy płatków czekoladowych czy tym podobnych- ponieważ oprócz pustych kalorii nic nam nie dadzą. Natomiast musli z płatkami owsianymi, jęczmiennymi , orzechami suszonymi owocami dadzą nam energię, sytość i wzbogaca dietę w magnez  wiele innych składników mineralnych i witamin. Inną alternatywą jest np.: jogurt naturalny z musli i  świeżymi owocami lub kanapka z pełnoziarnistego pieczywa, z jajkiem, wędliną lub białym serem i warzywami.

A co z kolejnymi posiłkami w szkole? Czy Twoje dziecko zabiera II śniadanie do szkoły?? Czy dla wygody i świętego spokoju dostaje 5 zł, żeby sobie coś kupić w sklepiku czy automacie??

Do szkoły można zabierać zarówno: kanapki jak i owoce czy nasiona, orzechy, warzywa do pochrupania. Należy pamiętać, żeby posiłek był przede wszystkim zdrowy, atrakcyjny i kolorowy.  Należy również pamiętać o uzupełnianiu płynów w ciągu dnia. I nie powinny być to napoje gazowane, napoje pozorujące wodę, słodkie soki. Najlepiej dziecko nauczyć pić zwykłą wodę- można do niej wcisnąć sok z cytryny, limonki czy pomarańczy. Nie pijemy „wód smakowych”.

Część z dzieci w szkole spożywa również obiady. Pamiętajmy jednak, żeby kontrolować to, co nasze dzieci jadają. Wymagajmy, żeby udostępniane były nam jadłospisy. Jeśli nasze dziecko ma problemy z nadmierną masą ciała to również należy zwrócić uwagę na to żeby nie dostawało dokładek, czy chleba do zupy. Jeśli do obiadu dokładany jest deser to również, żeby to były owoce, a nie batony. Ponadto, jeśli nasze dziecko zjada obiad w szkole to pamiętajmy, żeby drugiego już w domu nie zjadało.

Programy zdrowego odżywiania w szkołach?

Czy w szkole Twojego dziecka jest program np. picia mleka?? A jakie smaki mleka są do wyboru?? Czy jest to tylko zwykłe mleko?? Niestety dostępne są mleka czekoladowe, waniliowe, truskawkowe, do których nie powinniśmy zachęcać naszych dzieci. Dlatego zainteresuj się, jakie mleko pije Twoje dziecko?? Innym popularnym programem w szkołach jest „Spożycie owoców i warzyw” Dzieci, dostają zapakowane próżniowo: pokrojone marchewki, rzodkiewki, jabłko. Zainteresujmy się również czy nasze dziecko je zjada oraz jakiej jakości są te produkty.

A co się kryje w sklepikach szkolnych lub automatach z jedzeniem??

Czy wiesz, że możesz mieć na to wpływ??? Jeśli w szkole nie ma sklepiku, a jest tylko automat ze słodyczami – rodzice jak najbardziej mogą negocjować zawartość automatu.

Czy wiesz, że oprócz batonów, rogalików, paluszków i słodkich napojów w automacie mogą się znaleźć również woda mineralna oraz kanapki, żeby dzieci miały wybór między niezdrowymi przekąski a ich zdrowymi zamiennikami. Czasami warto poruszyć ten temat na zebraniu.

Podobnie jest ze sklepikami rodzice mają wpływ na to, co się tam znajduje. Jeśli ajent nie chce całkowicie zmienić asortymentu w sklepiku, często tłumacząc brakiem zysku to, choć częściowo może zmienić asortyment. Warto jest wprowadzić owoce, wodę, kanapki, zwykłe orzechy.

Zastanów się, zatem jak wygląda odżywianie się Twojego dziecka. Jeśli nauczysz dziecko dobrych zachowań żywieniowych to będą one procentowały w przyszłości. Natomiast, jeśli nie nauczy się u dzieciństwie zdrowych zachowań żywieniowych w życiu dorosłym ciężko będzie je zmienić. Dlatego warto poświęcić chwilę czasu i przygotować dziecku posiłki do szkoły niż dać pieniądze i nie mieć kontroli nad tym, co zjada.

Jeśli w szkole Twojego dziecka są jakieś inne programy zdrowego odżywiania, został zmieniony asortyment sklepiku lub chcesz się podzielić inną historią napisz maila na adres dietetyk_iwona@wp.pl