Kontrola masy ciała u dzieci.

 

Czy podczas bilansu zawsze robiony jest pomiar masy ciała, wzrostu oraz oznaczanie go na siatkach centylowych i omawianie tych wyników??

Dopilnuj żeby zawsze były one robione i omawiane. Jeśli pomiary Twojego dziecka znajdują się między 25 a 75 centylem wszystko jest w normie. Idealne pomiary dla wieku znajdują się ok 50 centyla. Natomiast pomiary poniżej 25 centyla oznaczają, że Twoje dziecko ma niedowagę, natomiast powyżej 75 centyla nadwagę. Poniżej zamieszczone są siatki centylowe masy ciała dla dzieci od 7 do 18 roku życia stworzone na podstawie projektu OLAF prowadzonego przez Centrum Zdrowia Dziecka. Więcej siatek centylowych możesz znaleźć na mojej stronie www.konsultacjedietetyczne.pl

Jak samemu odczytywać siatki centylowe??

Przykład.

Chłopiec 11 lat 50 kg

Odszukaj na dolnej osi siatki wiek dziecka natomiast po lewej stronie masę ciała moment przecięcia się linii wieku i masy ciała to nasz wynik. Dla przykładowego chłopca miejsce przecięcia wychodzi powyżej lini, 85 centyla- czyli mamy nadmierną masę ciała.

A jak wypadło Twoje dziecko??

Jeśli masa ciała jest powyżej lub poniżej normy trzeba zastanowić się, dlaczego tak się dzieje i wprowadzić w życie odpowiednie działania. Przede wszystkim trzeba zrobić podstawowe badania krwi w tym morfologie, glukozę na czczo, cholesterol całkowity, LDL, HDL, tri glicerydy, kwas moczowy, transaminazy (aspat, alat), – jeśli myślisz, że te parametry bywają podwyższone tylko u dorosłych jesteś w błędzie. Ponadto należy oznaczyć TSH, T3, T4, –ponieważ przyczyną problemów z masą ciała może być również niedoczynność lub niedoczynność tarczycy.

Jeżeli badania wyszły prawidłowo, przyczyny należy szukać sposobie w odżywiania.

Zarówno niedobór masy ciała jak i nadmiar może być przyczyną wielu poważnych konsekwencji w dalszej przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie rzeczywistego spożycia produktów i potraw oraz płynów w okresie przynajmniej tygodnia. Najlepiej założyć zeszyt, w którym będziemy prowadzić notatki: Przykład początku dnia:

Godzina pobudki i pójścia spać Data i godzina Co zjadam i pije? Ilości Samopoczucie
Wstał o 7.00 28.01.2013 godz. 7.30 śniadanie Kanapka z wędliną, ogórek, kakao 2 kromki białego pieczywa, odrobina   masła, 2 plasterki chudej szynki, 3 talarki ogórka szklanka mleka 3, 2%,   łyżeczka kakao, 2 łyżeczki cukru najedzony
  9.00 sok Szklanka soku z kartonu itp.
  10.00 ciastko 1 ciastko typu piegusek Chciałby więcej

 

W takim dzienniczku spisujemy wszystko, każdy łuk soku, napoju, wody, najmniejszego cukierka. Wtedy po około tygodniu widzimy jak nasze dziecko rzeczywiście je. Jest to bardzo ważne w przypadku niejadka jak i dziecka z nadmierną masą ciała. Rodzice niejadka mogą się zdziwić, że wcale niejadkiem nie jest, a rodzice dziecka z nadmierną masą ciała znajdą rzeczywistą przyczynę problemu.

Ocena masy ciała u dzieci jest bardzo istotna, ponieważ polscy 11-latkowie są jednymi z najgrubszych w Europie.

W Europie otyłość to już epidemia. Niestety sytuacja ta ciągle się pogłębia. Z raportu wydanego HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) wydanego w 2012 roku przez europejskie biuro WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w Kopenhadze otrzymaliśmy przerażające wyniki: polskie nastolatki należą do jednych z najgrubszych w Europie. Co trzeci 11-latek ma nadwagę. Grubsze są tylko 11-latki Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Irlandii, oraz z poza Europy Kanady i USA.

Czy zastanawialiście się czy ten problem nie dotyczy również Twojego dziecka czy wnuka?? Nie zawsze tzw.” Dobrze wyglądające” to zdrowe dziecko. Gdy tylko zauważysz, że masa ciała Twojego dziecka jest nadmierna ZAREAGUJ !!!