Zaburzenia odżywiania

Dotychczas z zaburzeniami odżywiania kojarzyła nam się wyłącznie anoreksja i bulimia, jednak pojawiają się coraz to nowsze odmiany tych niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń m.in.:

jadłowstręt psychicznyanorexia nervosa– zaburzenie charakteryzujące się celową utrata masy ciała wywoływana i podtrzymywaną przez pacjenta. Dotyczy głównie dziewcząt i młodych kobiet. Jednak niewielki procent chorych to także młodzi chłopcy.  Można w różnych artykułach spotkać się również z terminem manoreksja– określa on anoreksję u mężczyzn.

żarłoczność psychiczna- bulimia nervosa- zespół ten charakteryzuje się okresowymi napadami obżarstwa i obsesyjną kontrola masy ciała. Osoby z tym problemem często po epizodzie obżarstwa prowokują wymioty, spożywają środki przeczyszczające, stosują głodówki.

zespół kompulsywnego objadania- binge heating dis order ( BED) – charakteryzuje się utratą kontroli nad ilością spożywanego pożywienia. Jednak osoby te nie wywołują po takim napadzie wymiotów czy przeczyszczania. Zespół ten łączy objawy uzależnienia i żarłoczności psychicznej. Osoby, u których występuje ten zespół często spożywają wysokokaloryczne pokarmy, często odchudzają się, potrafią powstrzymywać się od jedzenia w towarzystwie, unikają aktywności fizycznej. Wszystkie te czynniki prowadzą do zmęczenia, braku energii oraz otyłości. Dlatego BED jest często diagnozowany właśnie u osób z nadmierną masą ciała.

 

Poniższe terminy nie są terminami medycznymi- ze względu na brak uznania ich za odrębne zaburzenia. Jeśli są diagnozowane to najczęściej, jako anoreksja lub bulimia, ponieważ te zaburzenia są określone w rejestrze chorób.

 

Ortoreksja– zaburzenie charakteryzujące się obsesyjnym spożyciem wybranego pożywienia uznawanego za „zdrowe”. Osoby, u których występuję to zaburzenie coraz więcej czasu spędzają na myśleniu o jedzeniu, planowaniu swoich posiłków, analizowaniu czy produkty te są zdrowe czy nie. Osoby te w konsekwencji mają bardzo określoną listę produktów, która coraz bardziej jest ograniczana. Może to doprowadzić do znacznego ograniczenia masy ciała( w przeciwieństwie do anoreksji utrata masy ciała nie jest głównym celem). Ortorektyk koncentruje się nie na ilości jedzenia tylko na jego, jakości. 

Pregoreksja– zaburzenie charakteryzujące się odchudzaniem podczas ciąży. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko powodujące skupienie uwagi na wyglądzie i sylwetce, a nie na ciąży i dziecku. Kobiety często głodują się, prowokują głodówki lub stosują środki przeczyszczające. Zachowania takie mogą spowodować powikłania okołoporodowe, niedobór tkanki tłuszczowej – problemy z karmieniem, zaburzenia rozwoju dziecka.

Alkoreksja– nowa odmiana zaburzeń odżywiania. Charakteryzuje się nadużywaniem alkoholu w połączeniu z głodzeniem lub nadmiernym objadaniem i wymiotowaniem.

 

Diabulimia- zaburzenie to charakterystyczne jest dla osób z cukrzycą, które przyjmują insulinę. Diabulimia objawia się ograniczeniem podawania insuliny, ze względu na powodowany przez nią przyrost masy ciała.  Osoby te chcąc kontrolować masę ciała nie zwracają uwagi na konsekwencje nieodpowiedniego podawania insuliny. Choć nazwa ta wywodzi się od bulimii epizody wymiotów są tu rzadkością.

Jak widać zaburzenia odżywiania to bardzo poważny problem, który objawia się w coraz to nowszych odsłonach? Jeśli Ty lub ktoś z twoich bliskich ma objawy, któregoś z zaburzeń odżywiania- nie bądź obojętny.  Leczenie takich osób nie jest łatwe i wymaga zarówno konsultacji z psychologiem jak i dietetykiem.